W PSZOKu nieodpłatnie przyjmowane są, dostarczone we własnym zakresie przez mieszkańców gminy Maków Podhalański, selektywnie zbierane odpady komunalne z gospodarstw domowych.
Przyjmowane odpady
- opakowania z papieru i tektury
- odpady opakowaniowe z metali i tworzyw sztucznych
- szkło w tym szkło opakowaniowe
- odzież
- tekstylia
- drewno
- odpady tworzyw sztucznych
- odpady metali
- zużyte opony pochodzące wyłącznie z pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 t – w ilości do 8 sztuk rocznie na gospodarstwo domowe
- odpady wielkogabarytowe (opróżnione z zawartości, nie mogą zawierać innych odpadów oraz muszą być rozłożone tak, aby zajmowały jak najmniej miejsca, elementy szklane muszą być usunięte)
- odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne - w ilości do 0,5 tony na rok od gospodarstwa (z podziałem odpady z betonu i gruzu betonowego; gruz ceglany; odpady ceramiczne)
- baterie i akumulatory pochodzące ze sprzętu gospodarstwa domowego
- telewizory, monitory
- małe i duże urządzenia elektryczne i elektroniczne
- urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne np.: lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe
- świetlówki, świetlówki energooszczędne
- przeterminowane leki i chemikalia
- odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności igieł i strzykawek)
- odpady ulegające biodegradacji
- popioły z palenisk domowych
W PSZOKu nie przyjmuje się:
- zmieszanych odpadów komunalnych
- odpadów zawierających azbest, papy oraz innych pokryć dachowych
- styropianu budowlanego
- części samochodowych
- gaśnic i butli gazowych
- odpadów niebezpiecznych bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (bez etykiet)
- odpadów w uszkodzonych opakowaniach, w stopniu powodującym wyciek substancji znajdujących się wewnątrz tego opakowania
- odpadów, których ilości, skład i charakter wskazują na to, iż pochodzą z działalności gospodarczej, do których stosuje się odrębne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami
- odpadów wskazujących na źródło pochodzenia inne niż z gospodarstwa domowego
- odpadów budowlanych z budów i remontów oraz pochodzących z działalności gospodarczej
- sprzętu budowlanego
- odpadów poprodukcyjnych
- olei odpadowych (w tym zużytych i przepracowanych)
- bioodpadów od mieszkańca, który w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zadeklarował składowanie bioodpadów we własnym kompostowniku
Uwagi !
- PSZOK przyjmuje odpady tylko od mieszkańców gminy Maków Podhalański po okazaniu następujących dokumentów (obowiązuje od 23.11.2021 r.):
a) dokumentu tożsamości lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość
b) dokumentu potwierdzającego wniesienia bieżącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Maków Podhalański
c) pełnomocnictwo - sporządzone wg wzoru - w przypadku gdy odpady przekazuje inna osoba niż wnosząca opłaty. - Przed dostarczeniem odpadów zalecamy uprzedni kontakt telefoniczny z pracownikiem PW-K "Eko-Skawa" sp. z o.o. w celu uzgodnienia możliwości ich odbioru.
- Odpady dostarczane do PSZOK powinny być prawidłowo posegregowane, właściwie zabezpieczone i wolne od zanieczyszczeń.
- Odpady na teren PSZOK można dostarczać jedynie pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.
- Odpady wymagające opakowania można dostarczać jedynie w szczelnych (niecieknących i nieuszkodzonych) opakowaniach, posiadających oryginalną informację (etykietę), umożliwiającą identyfikację odpadu w chwili przekazania do PSZOK.
- Osoby korzystające z PSZOK zobowiązane są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, jak również poleceń pracownika obsługującego PSZOK.
- Pracownik obsługujący PSZOK nie wyjmuje przywiezionych odpadów komunalnych z pojazdu, a jedynie wskazuje miejsce ich rozładunku.