Przedsiębiorstwo Wodno - Kanalizacyjne „Eko-Skawa” Sp. z o.o. w Makowie Podhalański przypomina odbiorcom usług, którzy posiadają zainstalowane wodomierze z cechą legalizacyjną z 2014 roku lub wcześniejszą, na własnym ujęciu wody lub dodatkowe wodomierze, które służą do określenia ilości wody bezpowrotnie zużytej o pilne dokonanie wymiany wodomierza na wodomierze z ważną cechą legalizacyjną.

Wodomierze stosowane w obrocie tzn. w transakcji kupna, sprzedaży i wymiany towaru, w celu uzyskania prawidłowej podstawy do rozliczeń, podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441 z późn. zm.), art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 249, poz. 1834), rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakres tej kontroli (Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 13) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 29).

Przed przystąpieniem do wymiany wodomierza należy zgłosić ten fakt do PW-K „Eko-Skawa” Sp. z o.o. (tel.: 338771-628; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Ponadto zamontowany wodomierz na własnym ujęciu wody (służący do określenia ilości odprowadzanych ścieków) musi posiadać współczynnik R min 160 (definiowany według dyrektywy unijnej MID) w danej pozycji montażu wodomierza. Po wymianie należy złożyć pisemny wniosek o odbiór i oplombowanie wodomierza. Wymiana wodomierza odbywa się na koszt odbiorcy usług.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku, gdy wodomierz zainstalowany na własnym ujęciu wody, będzie posiadał nieważną cechę legalizacyjną, do rozliczeń ilości odebranych ścieków  Przedsiębiorstwo Wodno - Kanalizacyjne „Eko-Skawa” Sp. z o.o. będzie stosowało przeciętne normy zużycia wody.

W przypadku, gdy odbiorca usług posiada zainstalowany dodatkowy wodomierz, służący do rozliczeń wody bezpowrotnie zużytej (nie wprowadzonej do kanalizacji) z nieważną cechą legalizacyjną, Przedsiębiorstwo nie będzie dokonywało jego odliczeń do czasu wymiany na wodomierz z ważną cechą legalizacyjną.